Internet

  • : Function ereg() is deprecated in /hosting/www/nelatko.cz/itchy/opossum/includes/file.inc on line 647.
  • : Function ereg() is deprecated in /hosting/www/nelatko.cz/itchy/opossum/includes/file.inc on line 647.
  • : Function ereg() is deprecated in /hosting/www/nelatko.cz/itchy/opossum/includes/file.inc on line 647.


O vyhledávání v prostředí internetu lze najít velké množství informací. Můžete využívat různé druhy vyhledavačů nebo internetových katalogů. Při všech hledáních však platí, že pokud dodržíte některá základní pravidla, budete pravděpodobně úspěšní. Tato pravidla jsme se pro vás pokusili shrnout v následujících řádcích.


Postup při hledání
1) nejprve vymezte problematiku, která vás zajímá, ujasněte si, co přesně chcete hledat a jaké informace chcete nalézt

2) ujasněte si také, za jaké časové období informace hledáte - např. aktuální informace o současném výzkumu, historický vývoj problematiky. Pro každý typ informace totiž potřebujete nalézt jiný druh dokumentů - pro aktuální problematiku články, pro již zkoumaná témata např. encyklopedie, elektronické monografie atd. Tyto zdroje se samozřejmě mohou překrývat.

3) určete si, jaký má být charakter informace, kterou hledáte. Chcete nalézt populárně naučný článek? nebo hledáte odborné vědecké články? Ty vědecké většinou nejsou volně a zdarma k dispozici na internetu atd.


4) ujasněte si odbornou terminologii k dané problematice. Použijte oborových slovníků, příruček a encyklopedií (některé jsou k dispozici i na internetu, například na stránkách Ústavu zemědělských a potravinářských informací, nebo na stránkách Studijního a informačního centra České zemědělské univerzity v Praze).
Pokud si stále nejste jisti, nebojte se zeptat (třeba na našich stránkách)


5) vytvořte si klíčová slova, která budete zadávat do vyhledavače (např. slepice - druhy). Nepoužívejte příliš obecné pojmy, snažte se dotaz co nejvíce specifikovat.


6) vyberte si vyhledavač, který použijete, kombinujte vyhledavače, můžete tak nelézt více relevantních dokumentů (porovnání vyhledavačů jsou taktéž dostupná v prostředí internetu :))

7) sestavte dotaz pomocí klíčových slov a operátorů (ne vždy je musíte používat), se sestavením dotazu vám může pomoci nápověda vyhledavače


8) hledání


9) zhodnťte výsledky - kolik dokumentů systém nalezl? Pokud velké množství nerelevantních odkazů, pravděpodobně jste zadali příliš široký nebo příliš obecný dotaz. Pokud systém naopak nenalezl žádné relevantní dokumenty, pravděpodobně jste použili
nevhodná klíčová slova (pozor na překlepy :) ), možná jste také zvolili příliš komplikovaný dotaz.


10) pokud nejste s hledáním spokojeni, zpřesněte dotaz, znovu hledejte a hodnoťte, dokud nenajdete, co potřebujete

Přejeme vám hodně úspěchů při hledání.Zpracováno s využitím materiálů Petra Boldiše, které jsou volně k dispozici na adrese http://www.boldis.cz/